Jak dokonać oceny zgodności i nadać certyfikat CE maszynie sprowadzanej z Chin
Pytanie: Jako firma produkcyjna chcemy zakupić maszynę z Chin. Producent nie ma upoważnionego przedstawiciela na terenie UE, więc nie może tym samym wykonać oceny zgodności i nadać certyfikatu CE. Czy jako strona kupująca i przyszły użytkownik możemy wykonać, wewnętrznie u nas w firmie, ocenę zgodności dla takiej maszyny i nadać jej certyfikat CE? Jeśli tak, to jakie dokumenty musimy otrzymać wraz z maszyną, aby móc prawidłowo przeprowadzić proces certyfikacji?
Odpowiedź: Proces zapewnienia bezpieczeństwa maszyn wprowadzanych na terytorium UE, w tym do Polski, należy do obowiązków producenta maszyny lub jego upoważnionego przedstawiciela (np. importera), albo w szczególnych wypadkach do przyszłego użytkownika maszyny, ale tu uwaga: jeżeli w kontrakcie dotyczącym jej zakupu są zapisane stosowne ustalenia.
Procesu oceny zgodności może dokonać nowy użytkownik, jeżeli ma do tej czynności pracowników o odpowiedniej wiedzy i kwalifikacjach, albo zlecić przeprowadzenie procesu firmie specjalistycznej.
Gdyby przedmiotowa maszyna należała do jednej z grup maszyn wymienionych w załączniku Nr 5 do rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (dotyczącego maszyn szczególnie niebezpiecznych), wówczas ocena zgodności musi być dokonana z udziałem jednostki notyfikowanej (§ 127 ust. 3 i 4 rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn).
Ważne
Dla wyjaśnienia:
- certyfikat zgodności – dokument wydany przez notyfikowaną jednostkę certyfikującą, potwierdzający, że wyrób i proces jego wytwarzania są zgodne z zasadniczymi wymaganiami (art.4 pkt 4. Ustawy o systemie oceny zgodności);
- deklaracja zgodności – oświadczenie producenta, instalatora lub jego upoważnionego przedstawiciela, albo prywatnego importera stwierdzające na ich wyłączną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny z wymaganiami (art.4, pkt. 6 Ustawy o systemie oceny zgodności).
Dokumenty, które powinny być dostarczone wraz z maszyną, to:
-
- dokument zakupu z pełną nazwą i adresem oraz danymi kontaktowymi producenta maszyny,
- dokument potwierdzający, że kupujący bierze na siebie odpowiedzialność za wystawienie deklaracji zgodności wraz z odnośnikiem wskazującym kto pokrywa koszty związane z procedurą wystawienia deklaracji zgodności,
- dokument wskazujący nazwę maszyny wraz z podaniem typu/numerem modelu oraz datą produkcji,
- dokumentacja maszyny (do wglądu),
- wykaz norm, które zostały wykorzystane przy produkcji maszyny,
- sprawozdania (raporty) zawierające wyniki wszystkich badań maszyny,
- instrukcja maszyny (§ 58 i § 59 rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn) w języku polskim, lub jej tłumaczenie,
- dokumentacja z przeprowadzonej oceny ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (§ 9. i § 10. rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn).
Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów i ewentualnych pomiarów, badań wprowadzający maszynę do użytkowania sporządza deklarację zgodności i oznakowuje maszynę znakiem CE.
Proszę mieć również na uwadze że:
- Jeżeli w trakcie badań okaże się, że maszyna nie spełnia wymagań zasadniczych, użytkownik musi, przed oddaniem jej do użytkowania, doprowadzić maszynę do zapewnienia jej bezpieczeństwa (chyba, że w kontrakcie było zapisane inaczej).
- Jeżeli kupowana maszyna należy do jednej z grup maszyn wymienionych w zał. Nr 5 do Rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, wówczas ocena zgodności musi być dokonana z udziałem jednostka notyfikowanej.
- Przed decyzją o zakupie maszyny należy zapoznać się z treścią Ustawy o systemie oceny zgodności oraz szczegółowo z Rozporządzeniem w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.
Podstawa prawna
- Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jedn.: Dz.U. 2016 r. poz. 655);
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. nr 199 poz. 1228 ze zm.);
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/42/WE z 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE (Dz. Urz. UE L 157 z 09.06.2006.);
- inne dyrektywy i/lub przepisy krajowe mające zastosowanie do danego rodzaju maszyny i jej przeznaczenia (np. przepisy Dozoru Technicznego).
Leave a Comments